Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam0
Toplam Ziyaret899174
HABER VİDEOLARI

Yılmaz Aydoğan

Yılmaz Aydoğan
yaydogan33@gmail.com
15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ Mİ, KALKIŞMA MI?
16/07/2019

Dün 15 Temmuz Kalkışması’nın yıl dönümüydü. Hiçbir görüş paylaşmak istemedim.  Bir iki paylaşımın yaygınlaşmasına katkı verdim sadece. 

Bilmiyorum ben mi çok farklıyım? 

Toplumun geneli daha iyi düşünüyorsa, bu görüş ayrılığı hayra mı, şerre mi yorulur? Ben daha ilk günden, kalkışmanın ilk saatlerinden itibaren farklı baktım olaylara. Neden? Ben de bilmiyorum. 

15 Temmuz 2016 günü akşamı hanımla birlikte yaylada, köyümüzdeydik. Haber kanallarına İstanbul Boğaziçi Köprüsü’ndeki görüntüler düşmeye başlamıştı ki Tarsus’ta bulunan oğlum aradı. “Baba haber kanallarını izliyor musun? İstanbul Boğaz Köprüsünde bir hareket var. Darbe yapılıyor olmasın?” dedi. 

Kendisine cevaben, “Oğlum sen rahatına bak. Böyle darbe olmaz! Bir darbe girişimi olsa bile sonu gelmez. 1963’teki Talat Aydemir olayına benziyor. Darbe yapacak insan ilk akşamdan Boğaz Köprüsüne çıkmaz. Takma kafana yat, uyu!” dedim. Nitekim ben de, gece yarısı selâlarla uyanmış olsam da yattım. Takip etmedim televizyonları. 

Darbe yapacak kişi ya da ekip ilk akşamdan Boğaz Köprüsü’ne çıkıp yol kesiyorsa, o darbe değil gövde gösterisi (show) yapıyor demektir. Darbeci halkın gözünden ırak şekilde gizlice, önce Devleti yönetenleri Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar, Genelkurmay Başkanı, Kuvvet Komutanları ve İç Güvenlik Güçleri Yöneticilerini enterne eder, emir komuta sistemini etkisizleştirir; sonra da darbeye karşı zorluk çıkarabilecek Türksat Uydu bağlantısını keser. Emniyet ve Jandarma Birliklerini gerekirse çatışma ile baskı ve kontrol altına alır.

 17 Temmuz 2016 günü facebook sayfamda bir değerlendirme yapmış ve herkesten farklı olan bu düşüncelerimi ifade etmiştim. Yazının yayınından üç gün sonra Olağanüstühal ilan edilince, çok saygı duyduğum bir üstadım (adını da verebilirim Sayın Halil Atılgan) beni arayıp, “Sayın hemşerim ben de sizin gibi düşünüyorum ama gün o gün değil! İfade özgürlüğü filan demezler, başını belaya sokarlar. Bence o paylaşımını silsen iyi olur,” diye uyarınca, kaldırdım yazdıklarımı.

 Bence 15 Temmuz’da yapılan bir darbe girişimi değildi. Çünkü darbe yönetenlere karşı yapılır. Bu ise Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne, Devletin rejimine, milletin birliğine ve ülkenin bütünlüğüne karşı topyekûn bir kalkışma idi. Üstelik dış destekliydi. Darbe, daha sonra bu kalkışmanın halkta yarattığı şoktan yararlanan iktidar sahiplerince yapılmış; beş bin yıllık tarihi akışımıza ters bir “tek adam yönetimi” olarak karşımıza çıkmıştır.

 Bugün daha da pekişmiş bir inançla aynı kanaatim devam etmektedir.

 MİT Müsteşarı da, Genel Kurmay Başkanı da, Cumhurbaşkanı da, diğerleri de Fetullahçı Çete’nin bir darbe hazırlığında olduklarını biliyorlardı. Cumhurbaşkanı darbe haberini “eniştesinden” almış filan değildir.

 Son iki yıl içerisinde, yani 17-25 Aralık’tan sonra, Emniyet içerisindeki Fetullahçılar bayağı törpülenmiş olduğu halde, (İyi ki öyledir, yoksa Kalkışma bir kaosa yol açabilirdi!) Türk Silahlı Kuvvetleri ve Yargı’daki Fetullahçılara hiç dokunulmuş değildi. O günlerde yargı camiası ile ilgili bir kanun hazırlığı vardı Meclis gündeminde ve ben –biraz da yargıdaki Fetullahçı yapının çapını bilmediğimden- şiddetle karşı çıkıyor, karşı görüş belirtiyordum bu girişimle ilgili olarak. Kimlikleri önceden belirlenmiş olmalı ki, 15 Temmuzu takiben bir hafta içerisinde 4.200 yargıç ve savcının ilişiği kesildi.

 TSK’daki Fetullahçıların da belirlendiği ve Ağustos’taki Askeri Şura’da ilişiklerinin kesilmesine yönelik çalışmalar yapıldığı; bunu öğrenen Fetöcülerin de bir bakıma “hazırlıksız, yalap-şalap, iyi planlanmamış bir kalkışma ile” ortaya atıldıkları bugün daha iyi görülebiliyor.

 Diyeceğim o ki ülkeyi yönetenler bu kalkışma hazırlığından haberdardılar. Onlara bilerek yol verdiler, alan açtılar. Onların karşısına da halkı çıkardılar. Milliyetçi, Atatürkçü subay, astsubay ve polislerin desteğiyle kalkışmayı bastırdılar. Olan 251 şehide, 2.169 gaziye oldu.

 2002 yılından beri aynı yolda birlikte yürüdükleri için yönetenler zaten kimin kim olduğunu bilmekteydiler. Yoksa niye “Darbeler araştırılsın!” önerisine karşı çıkıyorlar? Samimi ve temiz bir yönetim “kendisine karşı yapılan bir darbenin araştırılmasına” karşı çıkar mı? Çıkıyorlar çünkü araştırılırsa Fetö ile olan organik bağları ve işbirlikleri ortaya çıkacak; kirli çamaşırları teşhir edilecektir.

 TBMM’de yapılan, MİT Müsteşarı ve Genel Kurmay Başkanı’nın gelip ifade vermedikleri,  15 Temmuz Darbesi’ni Araştırma Komisyonu Raporu’nun niçin henüz baskıya verilmediğini başka türlü nasıl açıklayacağız?86 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SİYASİ AYAK 4: TÜRK DEVLETİNE KARŞI KALKIŞMALAR (2) - 13/12/2019
Türkiye Cumhuriyeti Devleti Dönemi:
SİYASİ AYAK 3: TÜRK DEVLETİNE KARŞI KALKIŞMALAR - 09/12/2019
15 Temmuz’u farklı adlarla tanımlayanlar var. Kimi onu bir “Darbe teşebbüsü”, kimi “Hükümete yönelik bir darbe”, kimi “Devlete karşı bir kalkışma/isyan”, kimi de “Türk Milleti’nin birliği ve bütünlüğüne yönelik iç savaş çıkartmayı amaçlayan saldırı”
SİYASİ AYAK 2: YANLIŞ ALGI, YANILGI - 06/12/2019
Toplumumuzdaki genel beklenti, eğer “siyasi ayak ortaya çıkarsa tüm karanlık noktaların aydınlanacağı ve FETÖ tehdidinin yok edilebileceği” yönündedir. Sistemli biçimde, “siyasi ayak ortaya çıkartılırsa bu hesabın artık kapanacağı” algısı yayılıyor.
SİYASİ AYAK - 28/11/2019
Son aylarda toplumumuzda ve özellikle siyasi çevrelerde bir tartışmanın süre gitmekte olduğuna tanıklık etmekteyiz.
SONUMUZ ‘KUVEYTİN İŞGALİ’NE BENZEMESİN - 10/10/2019
Yakın Tarihten Bir Kesit:
ALGILAR OLGULAR - 06/10/2019
Geçen hafta Haber Türk TV’de Fatih Altaylı’nın programına çıkan İyi Parti Genel Başkanı Sa
ÇÜRÜMÜŞLÜK -2- - 03/10/2019
(BİR ÖNCEKİ YAZIMIZIN DEVAMIDIR)
ÇÜRÜMÜŞLÜK - 29/09/2019
Diyarbakır’a 4 Haziran 1991 Salı günü mesai bitiminde ulaştık. Yerlerine atandığımız arkadaşlar henüz görevden ayrılmadıkları için vali yardımcısı konutları boşaltılmış değildi.
MAFYA BABASINA SİLAH TAŞIMA RUHSATI - 15/09/2019
Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi diğer Vali Yardımcısı arkadaşım Osman Acar Sayın Vali’den bir haftalık izin alarak ayrılınca, yokluğunda onun görevleri de benim üzerime kaldı.
 Devamı
AlışSatış
Dolar5.76855.7917
Euro6.44586.4716