Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi11
Bugün Toplam591
Toplam Ziyaret983923
HABER VİDEOLARI
Oğuz Adem Selçuk
karaisalihaber@hotmail.com
ADEM ÇETİN
03/06/2019
Üç dönemdir (2004-2019) Fatih Mahallesi Muhtarlığına seçilen Adem Çetin adaşım Hakka yürüdü.
Çocukluğunun en güzel günlerini geçirerek büyüdüğü, gençliğinin en delişmen çağını yaşadığı, olgunluğunda hizmette bulunduğu mahallesini bırakıp gitti.
Selam verdiği, selam aldığı insanları, “Günaydın! Hayırlı İşler!” dileyerek selamladığı esnafları, adım adım yürüdüğü, gördüğü eksiklikleri anında Belediye yetkililerine bildirdiği sokakları bırakıp gitti.
Başını şefkatle okşadığı öğrencileri, öğütlerde bulunduğu gençleri,”abla” dediği ev kadınlarını, “bacım” dediği genç kızları, “amca-dayı” dediği mahalle büyüklerini bir tebessüm bulutu gölgesinde, bir samimiyet rüzgarı serinliğinde bırakıp gitti.
Adem Çetin! Senin gibi bir güleryüzlü genç adama buraları bırakıp gitmek hiç yakışmadı.
Ölüm sana yakışmadı Adem Çetin!
Belki bir dönem Muhtarlığa ara verecektin ama inanıyorum en yakın seçimde yine halkınla buluşacak, kucaklaşacaktın. Çünkü sen, Muhtarlık görevini aşkla, şevkle ve heyecan ile sürdürüyordun.
Daha yapacak çok hizmetin vardı. Bu yaşta ve bu zaman diliminde mahalleni ve biz sevenlerini bırakıp gitmemeliydin Adem Çetin!
2004 yılında iki Adem olarak iki komşu mahalleye muhtar seçilmiştik.
Ben, Tellidere’ye, Adem Çetin de Fatih’e…
Beş yılımızı dayanışma içinde geçirdiğimizi gururla söylemek isterim. Bana karşı saygısında hiç kusur etmedi. Hep “Adem Abi” diye hitap ederdi.
 Ben, Devlet Memurluğundan emekli olduğum için bende Devlet tecrübesi vardı. Devletin yazışma dili vardı. Ama ayrıca da Devlet memurluğundan gelen bir ağırlık anlayışı da vardı. Ne kadar üzerimden atmak, bunu aşmak istesem de…
Mahallemiz sakinleriyle ilişkilerimizde bunu hissediyordum. İstemesem de daha diplomatik bir tavır içinde oluyordum. Bu durumun Adem Çetin’in halkla ilişkilerindeki sıcaklığını gördükçe farkına varıyordum.
Oysa Adem Çetin de mükemmel bir esnaf anlayışı vardı. Hep güleryüzlüydü, Hayata güneşin aydınlığından bakan bir iyimser tarafı vardı. Her şeye olumlu yaklaşırdı.
Mahalle sakinleriyle ilişkilerinde, konuşmalarında söze mutlaka “Abi, Amca, Abla, Kardeş” sözcükleriyle başlardı. Böylesine bir sıcak dialog veya fikir alışverişi, karşısındaki insanı mutlu etmeye yeterdi.
 İnsanlarımızın da zaten yetkililerden ve seçilmişlerden beklentisi öncelikle içtenlikti. Talepler, en kısa zamanda yerine getirilmese bile güleryüzün hatırına kimse kırgınlığa prim vermezdi.
Bu sıcak karşılama, mahalle sakinlerinde olumlu karşılık bulur, sorunların daha içten konuşulmasını, tartışılmasını sağlardı. Esnaflıktan gelen “müşteri-satıcı” ilişkisini Muhtarlığa da taşımıştı ve bu anlayış, halkıyla çok çabuk içli-dışlı olmasına vesile oluyordu.
Planlı-programlı çalışan bir hizmet adamıydı. Mahallesinde gerçekleştirmeyi hedeflediği hizmetleri bir liste halinde kağıda döker, levha olarak duvara asar, gerçekleşenlerin üzerini çizerdi. Bekleyen talepleri de gündeminde tutar, takibini yapardı.
Belediyelerle ve Kaymakamlıkla da ilişkileri hep sıcacıktı. Toplantılara katılır, varsa beklenti veya önerisini söz alarak saygılı bir dil ile ifade ederdi. Bazen övgü, bazen talep bağlamında mutlaka söz alır, kendini göstermeyi çok severdi. Ben de  “Ademciğim yine gündemdesin” diyerek tebrik ve teşvik ederdim.
İşte Adem Çetin kardeşim böyle bir insan olarak iz bırakarak aramızdan ayrılıp sonsuzluğa yürüdü. Vakitsiz ölümü sevenlerinde derin bir üzüntü bıraktı.
Adem Çetin’i bu duygu yoğunluğu içerisinde kelimelerin kifayet ettiği kadar anlatmaya çalıştım. Elbette hakkında daha çok güzel şeyler söylemek mümkündür.
Yüce Tanrı, son durağını Cennet eylesin.


426 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE ŞİİR – 3 - 16/05/2020
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’mizde de olağanüstü durum devam ediyor. Virüs, toplumsal hayatımızı ve ekonomik vaziyetimizi çok kötü etkilemektedir. Buna bir süre daha katlanmamız gerekecektir ama işte o süre ne zaman bitecek belli değildir.
KORONOVİRÜS GÜNLERİ – 2 - 21/04/2020
Tehlikeli durum devam ediyor. Bütün dünya teyakkuz halinde ama tehlikeyi tamamen ortadan kaldıracak bir hal çaresi de bulunmuş değil.
KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE ŞİİR-1 - 27/03/2020
Dünyamızın, bugünlerde neredeyse bütün ülkeleri tehdit eden ve salgın bir hastalık olan koronavirüsü ile başı dertte.
ADALET, BİRGÜN HERKESE LAZIM OLACAKTIR - 11/02/2020
Günlük hayatımızda kullandığımız, yeri gelince örnek verdiğimiz özlü sözler vardır. Her milletin kendi doğal yaşamından, tecrübe ve deneyiminden meydana gelen ve gelecek kuşaklara aktarılan kalıplaşmış sözlerdir bunlar.
KARAİSALI BOZLAĞI* - 30/12/2019
Bilindiği üzere bozlak, uzunhava tarzında söylenen türkülerimize verilen genel bir addır. Çukurova yöremizde ve İç Anadolu Bölgemizde söylenen uzunhavalara bozlak denilmektedir. Gavurdağlarının ötesinde söylenen bu tür uzun havalar da Barak olarak a
NE DÜŞÜNÜYORUM?... - 24/11/2019
23 Haziran 2019 İstanbul Seçimlerinin ardından yazdığım Değerlendirme yazımı bir kez daha buradan paylaşmak istiyorum.
YENİ TÜRK ALFABESİNİN KABUL VE UYGULANMASI… - 01/11/2019
Tarih içerisinde Türkler, Göktürk Alfabesinin dışında da farklı alfabeler kullanmışlardır.
MOTORSİKLETE BİNMEK BIÇAK SIRTINDA YÜRÜMEK GİBİDİR - 18/10/2019
Değerli hemşehrilerim, bu sitede ve bundan önceki dönemlerde Karaisalı Gazetesinde bir köşe yazarı olarak sizlerle birlikte olduk ve olmaya devam ediyoruz.
KARAİSALI ÜZERİNE BİR ŞİİR KLASİĞİ.... - 03/10/2019
Karaisalı, yamaçlarında davar güttüğüm, derelerinde-çaylarında çimdiğim, taşlı-tozlu yollarında “dora” marka lastik ayakkabıyla yürüdüğüm, okula giderken yağmurlarında ıslanıp, bacası tüten ocağında kurulandığım, rüzgârlarında saçlarımı dalgalandırdı
 Devamı
AlışSatış
Dolar6.84826.8757
Euro7.76347.7945