Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam123
Toplam Ziyaret965759
HABER VİDEOLARI
Ziya Polat
zpolat@hotmail.com
KARAİSALI DA Kİ YABANCILAR ve GERİ DÖNEN KARAİSALILILAR
03/06/2019
   Saygıdeğer hemşehrilerim sanırım sizlerinde dikkatini çekmiştir İlçemize son yıllarda dışarıdan yerleşim oranında gözle görülebilir bir artış var.Diğer bir ifade ile artık dışarıdan göç alan bir ilçe konumuna geldik.Bizim akranların çocukluk ve gençlik yıllarında "Darendeliler ve Lazoğlu"ailelerinin dışında popüler olmayan bir kaç aile ya vardı ya yoktu.Dışarıdan yerleşenler olarak.Hoş Derendeliler ve Lazoğllarını artık öz be öz Karaisalılı biliyor ve kabul ediyoruz.Ediyoruz veya zorundayız ilçemizin ticareti ve sosyalitesi onlarla renk kazandı.
    Bunun dışında Geçioğullar,Çopuroğullar,Mektepliler,Beşirler,Duraklar,Kazımefendiler,Karaazizler,Sandıkçılar,Çimeliler,Karahafızlarv.s...........şu an hatırlayamadığım birkaç aile veya sülale vardı.Ancak şimdilerde sokakta,parkta,pazarda,camide "kim bunlar diyeceğimiz"değerli ve muhterem arkadaşları görüyoruz.Mikromilliyetçilik yapmak istemiyor ve düşünmüyoruz.Ilçemize renk ve heyecan katan bu arkadaşlarımız ilçemizi ve insanımızı o kadar benimsemişler ki; o kardeşlerimize ve murtçulaştırdıklarımıza gönül dolusu sevgi,saygı ve muhabbetlerimizi arz ediyoruz.Iyi ki Karaisalı'mıza yerleşmişler diyoruz.
    İlçemizde görev yapmış memur arkadaşlar yerleşmiş,yıllarca dışarıda görev yapan hemşehri memurlarımız geri dönüp yerleşmiş,devletimizin zorunlu yerleştirdiği kardeşlerimiz yerleşti v.s...
   Ayrıca yakın köylerimizden ilçe merkezimize göç etmiş köylü hemşehrilerimizle ilçemiz geleneksel Karaisalı kültürü ile iyice hemhal olmuşuz.
   Zaman zaman yaptığımız sohbetlerde Karaisalı'ya dışardan yerleşen dostlarımızdan şunları duyuyoruz:"Doğduğumuz yerden çok burada yaşamış,çalışmışız.Geri gittiğimizde sanki kendi İlçemize,köyümüze yabancı gibi kalıyoruz.Anne,bana ölmüş.Arkadaş ve akranınmızdan kimse kalmamış.Oysa Karaisali da kendimizi hiç te yabancı hissetmiyoruz.Kültürü inancı halk ve hareketi tıpatıp bizimkisi gibi.Kaldı ki kız aldık, kız verdik akraba olduk.Hepsinden ötesi inançlı,muhafazakar,milliyetçi insanlar;bizde kendileri gibi düşünüyor ve yaşıyoruz.Biz artık birer Karaisalılıyız" diyorlar.
Bizlerde ilçemizi yaşamak için tercih eden değerli kardeşlerimize yüreğimizi açıyor ve yaşam için tercih edilen bir beldenin sakinleri olarak KARAİSALILI olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.


656 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BİR AY İÇİNDE ÖLECEKSİN - 15/05/2020
Vaktin birinde;evinde huzuru olmayan adam, sevip saydığı, akıl danıştığı, hocası olarak gördüğü bir büyüğün yanına gider. Evinde hanımıyla artık hiç geçinemediğini, çoluk
KARAİSALI SEVDALILARI - 28/04/2020
(Bu bir çağrıdır)
KÜLTÜREL BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZİ KUVVETENDİRMELİYİZ - 18/04/2020
Koronavirüsten korunmak için vücudun direncini korumak ve kollamak istiyorsak; bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmemiz gerekiyor; çeşitli vitaminler ve doğal ürünler alarak.
UNUTMADIK… - 03/04/2020
Dile kolay , tam otuz yıl olmuş sizinle görüşmeyeli. Hani hayatımızda bazı insanlar vardır derin izler bırakırlar . İşte Ziya Hocamızı da böyle bir büyük insan olarak , birilerini yeni yeni kendimize örnek almayı arzu ettiğimiz yaşlarda tanıdık.
KORONA "TARİHİ YENİDEN YAZMAK" İÇİN PROJE MİDİR? - 23/03/2020
Dünya son 1 aydır corona virüsle yatıp, corona virüsle kalkıyor. Ve bu sürecin birkaç ay daha süreceği anlaşılıyor.
CORONA GELİNCE PANİKLEMEYİN - 14/03/2020
Geçen hafta “Corona eninde sonunda Türkiye’ye de gelecek. Ne kadar geç gelse o kadar iyidir” diye yazdım.
"ALEVİ" Mİ DEDİNİZ - 22/02/2020
Onlar; Sarıkamış'da zemheri de, Çanakkale'de dört mevsimde, Millî Mücadele de' ise her Cephede'dirler.... Karadeniz'de "Çepni" Doğuda "Türkmen",
KAĞIT BARDAK VE SİYASET - 13/02/2020
Eski bir bakandan bir konferansta yaptığı konuşmada dinlemiştim.
"BİZ" İDİK "BEN" OLDUK - 03/02/2020
Çok da uzun yıllar değil...aynı sofra etrafında aynı kalaylı kaptan yemek yer, tek çaydanlıkta demlenirdi çaylarımız.
 Devamı
AlışSatış
Dolar6.78706.8142
Euro7.40137.4310