Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam1229
Toplam Ziyaret1128928
HABER VİDEOLARI

Kursiyerlerle tanışma toplantısı
 Karaisalı’da Yemilebilir Yabani Nebatın Araştırılması ve Ekoturizmin Geliştirilmesi Projesi kapsamında kursiyerlerle tanışma toplantısı gerçekleştirildi.

  Karaisalı Kalkınma Yardımlaşma ve Girişimciliği Destekleme Derneği’nin proje sahibi olduğu, Karaisalı Halk Eğitim Merkezi, Karaisalı Belediyesi ile Karaisalı Meslek Yüksek Okulu’nun proje ortağı  olduğu Karaisalı’da Yenilebilir Yabani Nebatın Araştırılması ve Ekoturizmin Geliştirilmesi Projesi gereğince 21 kursiyer ile bir tanışma toplantısı gerçekleştirildi. Karaisalı Belediyesi Başkan Vekili Esat Köse, ”Amacımız, Çukurova Kalkınma Ajansı desteği ile Karaisalı Belediyesi’nce uygulanan “Karaisalı Kırsalında Kalkınmaya Esas Potansiyel ve Dinamiklerin Belirlenmesi, Stratejik Yol Haritası Çıkartılması Projesi Sonuç Raporu”nda getirilen “Karaisalı’nın Turistik Tanıtımı; Tur Rotalarının Belirlenmesi ve İlçeye Turlar Düzenlenmesi” adlı stratejik eylem önerilerine uygun olarak Karaisalı ilçesinde ekoturizmin gelişmesine katkıda bulunmaktır. Karaisalı ilçesinde başlatılan çalışmalar bütünü içerisinde, Çakıt Havzasında  seçilen Kocaveliler, Kapıkaya, Altınova, Durak, Murtçukuru, Bucak, Demirçit, Bolacalı ve Kıralanı kırsal mahalle lerinde yerleşik halkın bilinçlendirilmesi, bilgilendirilmesi  yoluyla doğada var olan ve yerel halkın zaman zaman kendi mutfağında değerlendirdiği yenilebilir yabani otlar belirlenecek ve yeni kuşaklara tanıtılması amacıyla basılı materyal haline getirilecektir” dedi.

  Proje Koordinatörü ve Karaisalı Belediyesi Başkan Özel Danışmanı Yılmaz Aydoğan da konuşmasında, “Aslında ot toplamak bir tür bahar etkinliğidir ve kimileri yemeğini sevmese de sırf o arama ve bulma heyecanı için bu etkinliğe katılır. Bu anlamda ot toplamayı balık avlamaya da benzetebiliriz. Önemli olan orada bulunmak ve bir noktaya yoğunlaşa bilmektir. Otlarla beslenmede özellikle antioksidan değeri taşıyanlar büyük önem taşıyor. Radika, hindiba, hardal otu bu tür otlara örnektir. Bir de ürik asit toplanmasını engelleyen otlar vardır. Eşek helvası, yabani kuşkonmaz bu tür otlara örnektir. Bu otlar da vücut için çok yararlıdır. Anadolu’da yabani ot tüketimi, genel olarak kırsala aittir. Bu otların kullanımına mütevazı sofralarda rastlanır. Çoğu zaman konuğa ikram edilecek değerde görülmez.  Oysa parayla satın alınmadan da sofraya getirilebilecek bu otlar, ekoturizmin hizmetine sunulmalıdır” dedi.

  İçişleri Bakanlığı ile Karaisalı Belediyesi’nin finansörü olduğu projede, bölge tanıtım elamanı eğitim programının 11 Ocak 2016 fauna, flora ve ot tanıma gibi teorik eğitimlerinin başlayacağı, 18-22 Ocak 2016 tarihleri arasında da 6 adet eğitim semineri verileceği ve 6 Şubat-16 Nisan 2016 tarihleri arasında da köylerle tanışma, sahada bilgilendirme ve bilinçlendirme ot tanıma ve toplama ile ot yemeklerinin yapılması konularında eğitim verileceği kaydedildi.

 265 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
AlışSatış
Dolar8.05188.0840
Euro9.64579.6843