Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam98
Toplam Ziyaret1242809
HABER VİDEOLARI

Adana Büyükşehir Belediyesi 75. Yıl Sanat Galerisi’nde Özlem Uslu’nun küratörlüğünde gerçekleşen “Ekim Geçidi” sergisi 25 Ekim 2021 tarihine kadar açık kalacak.

-Özlem Uslu, “Ekim Geçidi sergileri resim, heykel, enstelasyon, seramik, video, fotoğraf, performans sanatı gibi çeşitli disiplinleri kapsayan ve birbirinden farklı söylemleri olan profesyonel ve otodidakt dünyadaki çağdaş uygarlık düzeyini yakalama çabasıyla üreten sanatçıları bir araya getirmektedir”  dedi.

-Uslu, “Galeri X’deki ilk sergiden bugüne kadar geçen süreçte 30 farklı merkezde yaklaşık eş zamanlı gerçekleşen “Ekim Geçidi” sergileri, Adana’da ilk olarak 2020 yılında gerçekleşmiş ve büyük beğeni toplamıştı. 20. Yılında “Ekim Geçidi 2021- Adana” Sergisi’nde 41 sanatçının eserlerinin yer aldığı, 41 yeni eser sanat izleyicilerinin beğenisine sunulmaktadır” dedi.

 

 

 

Vahit Şahin

 20 yıl önce Gülsün Erbil tarafından başlatılan “Ekim Geçidi” sergileri devam ediyor. 20. Yılında “Ekim Geçidi 2021- Adana” Sergisi’nde 41 sanatçının eserlerinin yer aldığı, 41 yeni eser sanat izleyicilerinin beğenisine sunuldu.

“Ekim Geçidi 2021 Adana Sergisi”nin küratörü Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Temel Sanat Eğitimi Bölüm Bölümünden Öğr. Gör. Dr. Özlem Uslu, 15 Ekim 2021 tarihinde Adana Büyükşehir Belediyesi 75. Yıl Sanat Galerisi’nde açılan sergilerin 20 yıl önce GaleriX de başladığını, Atatürk’ü ve Cumhuriyet'i kendi varlık nedeni olarak gören özgün ve özgür sanatçıların katılımıyla her geçen yıl artarak devam ettiğini söyledi.

Özlem Uslu şunları kaydetti:

“Ekim Geçidi sergileri resim, heykel, enstelasyon, seramik, video, fotoğraf, performans sanatı gibi çeşitli disiplinleri kapsayan ve birbirinden farklı söylemleri olan profesyonel ve otodidakt dünyadaki çağdaş uygarlık düzeyini yakalama çabasıyla üreten sanatçıları bir araya getirmektedir.

Galeri X’deki ilk sergiden bugüne kadar geçen süreçte 30 farklı merkezde yaklaşık eş zamanlı gerçekleşen “Ekim Geçidi” sergileri, Adana’da ilk olarak 2020 yılında gerçekleşmiş ve büyük beğeni toplamıştı. 20. Yılında “Ekim Geçidi 2021- Adana” Sergisi’nde 41 sanatçının eserlerinin yer aldığı, 41 yeni eser sanat izleyicilerinin beğenisine sunulmaktadır. Gülsün Erbil, 19 yıl önce başlayan ilk sergilerde kübizmden, minimalizme, soyut expresyonizmden, figüratif kompozisyonlara geçişler yapan sanatçıların işleri ile sergiler açılırken; bugün daha özgün, batıya odaklı olmayan, daha kavramsal, daha çağcıl sergilere dönüşmesinin kendisini heyecanlandırdığını ve bu sergilerin kendisi için övünç meselesi olduğunu belirtmektedir.

Dünyada ve ülkemizde halen etkisini sürdüren COVİD-19 pandemisi nedeniyle sergi ziyaretçilerinin salonda maske takılı halde dolaşmaları ve sosyal mesafeye dikkat etmeleri gerekmektedir. Ziyaretçi sayısı gözetilerek, yığılmaya neden olmayacak sayıda giriş ve çıkış kontrollü olarak gerçekleşmektedir. Bununla birlikte Ekim Geçidi 2021- Adana Sergisi Eser Kataloğu Adana Büyük Şehir Belediyesi web sayfasından çevrimiçi olarak görülebilecektir.”

Adana Büyükşehir Belediyesi 75. Yıl Sanat Galerisi’nde gerçekleşen “Ekim Geçidi” sergisine katılan sanatçılar şunlar: AlexRaynham, Ali Düzgün, Ali Raşit Karakılıç, Ayşegül Arcan, Banu Yücel, Berk Kaya, Bülent Salderay, ClaudiaSchmidt, Elif Hatun Kılıçbeyli, Emre Bulut, Gülsün Erbil, Hande Bilvar, İsmail Küçükbozdol, Mehmet Erim, Mine Ceranoğlu, Mine Beşen Yalçın, Musa Hatan, Mustafa Can Kızgındemir, Mustafa Serdar Üzelgeçici, Muzaffer Tire, Müge Selçuk, Müge Suel, Mükremin Şahiner, Nini Sultan Önözden, Oben Yılmaz, Özcan Ağaoğlu, Özge Usluca Erim, Özgür Eryılmaz, Özlem Uslu, Raife Tokyürek, Serap Özergin, Serap Sevim, Sibel Nur Ener, Soner Tire, Suat Dündar, Suat Karaaslan, Şansal Erdinç, Tuğba Arabalı Koşar, Yelda Gezicioğlu, Yılmaz Çıracıoğlu, Zafer Gençaydın.

Sergi 25 Ekim 2021 tarihine kadar hafta içi her gün ve Cumartesi öğlene kadar ziyaretçilerine açık olacak.

 202 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
AlışSatış
Dolar13.764413.8195
Euro15.539415.6017