Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam1218
Toplam Ziyaret1128917
HABER VİDEOLARI

Üç atölyeden “Kadın ve Ben” sergisi

Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği, Salihli Fotoğraf Derneği ve Tekin Ertuğ atölyelerinden ortak sanal sergi açıldı.- Berna Ateşoğlu anısına düzenlenen sanal sergide 90 eser yayınlandı.Vahit Şahin

Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği, Salihli Fotoğraf Derneği ve Tekin Ertuğ atölyelerinden oluşan ortak sanal sergi açıldı. Berna Ateşoğlu anısına düzenlenen sanal sergide 90 eser yayınlandı.

Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği Başkanı Dr. S. Haluk Uygur,  kendi öncülüğü ve eğitmenliğinde Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği, Salihli Fotoğraf Derneği ve Tekin Ertuğ Atölyesi’nin ortaklaşa gerçekleştirdikleri “Görünmeyeni Gösteren Fotoğraf Atölyesi” katılımcılarının eserlerinden oluşan serginin özdeki amacının, gördüğünü değil, düşündüğünü ve/ya hissettiğini fotoğrafın diliyle ortaya koyabilmek olduğunu söyledi.

Uygur, açtıkları sanal sergi hakkında şunları söyledi:

“Sanat etkinliğinin ‘kaba saptama’nın ötesinde bir yerde olduğu bilgisinden yola çıkılarak yapılan atölye çalışmasında, yaşadığımız dönemin en güncel meselelerinden bir olan ve medyada fazlaca yer tutan ”kadın” olgusunu empoze edildiği gibi değil, geniş bir perspektiften, derinlemesine ele alarak ve alışılagelen otoportre (özportre) yaklaşımından uzaklaşıp, bireyin hakikaten bizatihi kendisini ortaya koyacağı  “ben”i sanatın konusu yaparak nihai sözü fotoğrafik düzlemde dillendirmek esas alındı. Covid salgının hepimize evlere hapsettiği günlerde üç kardeş atölyede çalışan ve Türkiye’nin çeşitli yerlerine dağılmış olan fotoğrafçıların, zoom, facebook vasıtasıyla iletişim kurmak suretiyle katıldığı çalışma, aynı zamanda salgının oluşturduğu kısıtlamaya bir karşı duruş olarak da değerlendirilmelidir. Fotoğraf kariyerinde yeni olan ve ustalaşmış fotoğrafçıların bir araya gelerek değerli dostumuz Berna Ateşoğlu anısına yaptığı bu çalışmanın fotoğrafik değerini, bu karşı duruşun etkisiyle birlikte değerlendirmenizi dileriz.”

90 eserden oluşan sanal serginin açılışı da çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. Açılış katılan sanatçılar, kendi eseri hakkında kısa açıklamalarda bulundular.

Haluk Uygur, Berna Ateşoğlu anısına hazırlanan serginin www.altinoransanat.com adresinden izlenebileceğini sözlerine ekledi.

 

216 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
AlışSatış
Dolar8.05188.0840
Euro9.64579.6843