Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam96
Toplam Ziyaret808059
HABER VİDEOLARI

Kazan’ın 7 katlı kulesinin acıklı hikâyesi

“Korkunç İvan’ın Kazan’ı işgal öncesi Kazan Hanının kızını almak için 7 günde katlı bir kule yapılmıştır. Tamamlanan kulenin sonunda kazan Hanının kızı Korkunç İvan ile evlenmemek için kuleye çıkarak intihar etmiştir.”  VAHİT ŞAHİN

Adana Büyükşehir Belediyesi Basın Müşaviri Lütfi Küpeli ’nin “Tataristan Düşleri “ adını verdiği fotoğraf sergisinde 7 katlı Kazan Kulesi dikkatleri çekiyor.

7 günde yapılan 7 katlı kule hakkında bilgi veren Tataristan-Türkiye Dostluk Derneği Başkan Yardımcısı Erhan Özyıldırım, ”Bu sanat şaheseri Kule’nin acıklı bir hikâyesi var” dedi.

Özyıldırım, Tüyap Fuar alanında açılan sergide Adanalıların beğenisine sunulan fotoğraflar arasında bulunan kulenin hikâyesini şöyle anlattı:

“Tataristan’ın başkenti Kazan’da yaşıyorum. Süyüm Bike Kulesinin tarihi bir ansını anlatacağım. Korkunç İvan Kazan Hanlığını işgale hazırlandığında Kazan hanının kızına âşık olur, Kazan Hanına haber gönderir ve ‘Kızını bana verirsen seni bağışlayacağım, Kazan’ı işgal etmeyeceğim’ der. Kazan Hanı da kızına sorar. Kızı derki ‘Bana 7 günde 7 katlı bir kule yaparsa evlenirim.” Ve İvan bütün imkânlarını seferber ederek 7 günde 7 katlı kuleyi yapar ve tamam hazır der. Kazan hanının kızı Süyüm Bike Hanım ‘Ben kuleye çıkıp bakmak istiyorum” der, kuleye çıkar ve aşağıya atlayarak intihar eder. Ve böylelikle İvan’a eş olmaktan kurtulur. Bu olay Tatar kadınlarını ne kadar güçlü ve iradeli olduğunu göstermektedir.”

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
89 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Anlık
Yarın
29° 36° 21°
AlışSatış
Dolar6.12096.1454
Euro6.81796.8452